خانه / خانه / کمیته فنی ماشین‌ابزار ایزو (ISO/TC 39)

کمیته فنی ماشین‌ابزار ایزو (ISO/TC 39)

کمیته فنی ماشین‌ابزار، ۳۹اُمین کمیته فنی تشکیل شده در سازمان ایزو در سال ۱۹۴۷ است که خود در حال حاضر دارای ۵ کمیته فرعی (subcommittee) به شرح ذیل می‌باشد:

ISO/TC 39/SC 2: Test conditions for metal cutting machine tools
ISO/TC 39/SC 4: Woodworking machines
ISO/TC 39/SC 6: Noise of machine tools
ISO/TC 39/SC 8: Work holding spindles and chucks
ISO/TC 39/SC 10: Safety

این کمیته اکنون دارای ۳ کارگروه (working group) به شرح ذیل می باشد:

ISO/TC 39/WG 7 Ball screws
ISO/TC 39/WG 9 Symbols for indications appearing on machine tools (Revision of ISO/R 369)
ISO/TC 39/WG 12 Environmental evaluation of machine tools

۲۱ کشور در این کمیته عضو فعال و ۲۳ کشور عضو ناظر می‌باشند. در حال حاضر دبیرخانه این کمیته در کشور سوئیس مستقر می‌باشد و تا کنون ۱۵۲ استاندارد منتشر نموده است و از این لحاظ یکی از پرکارترین کمیته‌های فنی ایزو به حساب می‌آید. وظیفه اصلی این کمیته فنی، تدوین و ترویج استانداردهای مرتبط با صنعت ماشین‌ابزار می‌باشد.

در ارتباط با حجم گردش مالی در صنعت ماشین‌ابزار، این مطلب قابل بیان است که بنا به گزارش سازمان ایزو، حجم مبادلات صنعتی در حوزه ساخت ماشین‌ابزار در سال ۲۰۰۳ بالغ بر ۳۶ میلیارد دلار بوده است که ۱۸ میلیارد آن در اروپا و ۱۳ میلیارد آن در آسیا بوده است. همچنین با پیشرفت صنعت و افزایش تولید، نیاز به سفارش ماشین‌آلات پیشرفته و پیچیده نیز افزایش یافته است. این پیشرفت نیاز به یک زبان مشترک بین سازنده و خریدار دارد. استاندارهای ISO یک زبان مشترک ارائه می‌دهند که به رفع ابهام‌ها در تنظیم و اجرای قراردادها کمک شایانی می‌نماید. استانداردهای ایزو یک سند بین المللی برای خرید و سفارش یا بازرسی می‌باشند که نیاز شرکت‌ها و کشورها به تدوین سند ملی یا اختصاصی را مرتفع می‌کنند. ISO/TC 39 به طور مرتب اسناد به روز شده و جدیدی را درباره جوانب مختلف صنعت ماشین‌ابزار از جمله آزمون‌های دقتی، ایمنی ماشین‌آلات و اجزای آن در اختیار ذینفعان شامل کاربران، تامین‌کنندگان و سازندگان قرار می‌دهد.