خانه / مقالات و مطالب آموزشی-ترویجی

مقالات و مطالب آموزشی-ترویجی

مقدمه‌ای بر فرآیند ماشین‌کاری تخلیه‌الکتریکی و بررسی آزمون ماشین‌های آن بر اساس سری استاندارد ISO 11090

یکی از روش‌های پرکاربرد در ساخت قطعات، روش ماشین‌کاری تخلیه الکتریکی (EDM) است که براده‌برداری در آن برخلاف روش‌های مرسوم ماشین‌کاری مانند فرزکاری، تراش‌کاری سنگ‌زنی و غیره .... بدون تماس ابزار با قطعه‌کار صورت می‌پذیرد. در این مقاله اصول فرایند EDM، نحوه براده‌برداری و کاربردهای این روش مرور می‌شوند. همچنین شرایط و نحوه آزمون ماشین‌های EDM مطابق استاندارد ISO 11090 مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید »

محاسبه خطای حجمی محورهای خطی ماشین‌ابزار از طریق مدل‌سازی سینماتیکی

ماشین‌ابزار کنترل عددی، مجموعه‌ای از محورهای خطی و دورانی هستند که این محورها موقعیت نسبی ابزار و قطعه کار را مطابق با دستورات صادر شده در قالب برنامه ماشینکاری تعیین می‌کنند. هر محور حرکتی، تنها یک درجه آزادی مطلوب داشته و هر گونه حرکت ناخواسته در راستای سایر درجات آزادی، خطا محسوب می‌‌شود. در یک ماشین‌ابزار چند محوره، این خطاها بروی هم انباشته شده و موجب انحراف موقعیت و راستای ابزار نسبت به قطعه کار می‌شوند. این اختلاف به شکل بردار سه بعدی فضایی بوده و بردار خطای حجمی نامیده می‌شود. در مقاله حاضر، مبانی اولیه خطاهای سینماتیکی و نیز نحوه محاسبه بردار خطای حجمی برای محورهای خطی تشریح شده است. آگاهی از این مفاهیم می‌تواند در تفسیر دلایل عدم انطباق قطعات ماشینکاری شده با برنامه ماشینکاری مفید باشد.

بیشتر بخوانید »

ارزیابی ارتعاش اسپیندل ماشین‌ابزار با نگاهی به سری اسناد ISO/TR 17243

در استراتژی قابلیت اطمینان محور، RCM در نگهداری و تعمیرات ماشین‌آلات (یا ماشین‌ابزار)، یکی از راهکارهای پیشنهادی برای تحت کنترل درآوردن خرابی‌ها، اجرای رویکرد نگهداری و تعمیر مبتنی بر وضعیت، CBM است. در روش مذکور با پایش‌ دوره‌ای پارامترهای نشان‌دهنده وضعیت عملکردی ماشین‌آلات (مانند ارتعاشات، دما و غیره) تلاش می‌شود که خرابی‌های در شرف وقوع پیش‌بینی و اقدامات تعمیراتی انجام شوند. طبیعی است که ارزیابی ارتعاش اسپیندل، به عنوان کلیدی‌ترین جزء هر ماشین‌ابزار، از اهمیت زیادی برخوردار باشد. این ارزیابی، با ارتعاش‌سنجی از محفظه‌ای که یاتاقان‌های غلتشی اسپیندل در آن نصب شده‌اند، انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید »

آشنایی با فرآیند خان کشی

در این مقاله فرایند خان کشی بعنوان یکی از فرایندهای ماشینکاری معرفی شده و قابلیت های آن با فرایندهای تولیدی مشابه مقایسه می گردد. توضیحاتی از بعضی از مزیتها و محدودیت های این روش، ابزارهای مورد استفاده و نهایتا ماشین آلات آن به صورت اجمالی ارایه می شود.

بیشتر بخوانید »